Osciloskop, ako univerzálny merací prístroj, používa sa na sledovanie signálov najrôznejších tvarov. Niekedy potrebujeme sledovať len určité časti, detaily zobrazeného signálu. Detaily môžeme sledovať použitím časovej lupy, alebo použitím dvojitej časovej základne. Dvojitou časovou základňou sú vybavené kvalitnejšie osciloskopy. Pre vysvetlenie činnosti použijeme obrázok vľavo.
       Predstavme si, že na vstup osciloskopu máme privedený signál uy s detailom "A", ktorý vidíme na prvom grafe na obrázku a časová základňa pracuje v synchronizovanom režime. Keď vstupný signál dosiahne amplitúdu U01, začne sa generovať píla uP1. Na obrazovke sa zobrazí časť signálu od "1" po "2". Jas zobrazenej stopy signálu určuje amplitúda impulzu uZ1, ktorý je generovaný súčasne s pílou uP1. Na sledovanie detailu "A" použijeme oneskorenú časovú základňu. Jej spustenie ovládame vonkajším ovládacím prvkom, ktorým nastavujeme úroveň Ut.        Keď napätie uP1 dosiahne úroveň Ut generuje sa píla uP2 a impulz uZ2. Nastavenie okamihu spustenia oneskorenej časovej základne na začiatok detailu "A" je uľahčený tým, že po spustení oneskorenej časovej základne je jas lúča väčší, daný súčtom amplitúd impulzov uZ1 a uZ2 ( uZ1 + uZ2 ). Po nastavení stačí prepnúť horizontálne vychyľovanie z uP1 na uP2 a na obrazovke sa objaví úsek "A" rozprestretý na celú obrazovku, ak je rýchlosť oneskorenej časovej základne taká, že v intervale t2 prebehne lúč cez celú šírku obrazovky.        Ak máme dvojkanálový osciloskop, môže jednu stopu ( kanál ) ovládať hlavná časová základňa a druhý kanál oneskorená časová základňa. Vtedy vidíme oba priebehy, originál aj detail "A", súčasne. |
       V osciloskopoch, kde nie sú dve časové základne, sa zlepšenie pozorovania detailov robí zapojením časovej lupy. Časová lupa je realizovaná zväčšením zisku koncového zosilňovača horizontálneho vychyľovania 2×, 5×, 10× ( zmenou odporu rezistora R17 v koncovom zosilňovači horizontálneho vychyľovania.) Samozrejme aj konštanta časovej základne ( ms, ms /dielik) sa 2×, 5×, 10× zmenší. Napr.: ak máme nastavenú časovú základňu na 1 ms/dielik, pri časovej lupe 10× prebehne lúč jeden dielik nie za 1 ms ale za 0,1 ms, teda časová základňa sa správa tak, akoby bola nastavená na 0,1 ms/dielik. Nevýhody oproti dvojitej časovej základni sú hlavne menšia presnosť a chvenie obrazu.