v elektrotechnickom laboratóriu a v dielenských miestnostiach

 

1)   Cvičenia z elektrotechniky, elektrotechnického merania, elektrotechnickej spôsobilosti a vyučovania predmetov PRAX tvoria praktickú časť príslušných predmetov.

2)   Žiaci sú v laboratóriu zadelení do skupín a podľa rozvrhu hodín je v rovnakom časovom intervale prítomných najviac 10 žiakov.

3)   Podľa charakteru úlohy sú vytvorené meracie skupiny, ktorých prácu organizuje vedúci meracích skupín.

4)   Žiaci sú povinní na cvičenie sa riadne pripraviť, doniesť učebnicu, zošit formátu A4,  zošit formátu A5 (na poznámky z merania a ich spracovanie).

5)   Zapojenie prístrojov k meranému objektu urobí meracia skupina podľa vopred schválenej schémy vyučujúcim.

6)   Elektrické obvody študenti zapájajú vždy pri odpojenom napájacom zdroji !!!

7)   Pri napájaní prístrojov musia byť svorky spoľahlivo upevnené. Ak to nie je potrebné, nesmú byť v jednej elektrickej svorke dve očká spojovacích vodičov. Prívodné vodiče sa nesmú namáhať ťahom, nesmú sa navíjať a skrúcať.

8)   Pred meraním je potrebné skontrolovať, či sa neizolovaná časť živého vodiča nedotýka vodivej časti niektorého prístroja.

9)  Pred meraním sa regulačné prístroje (reostaty, potenciometre, regulačné autotransformátory) nastavujú do polohy, v ktorej je na výstupe nulové alebo minimálne napätie a v obvode nulový alebo minimálny prúd. Rozsahy meracích prístrojov sa musia upraviť tak, aby sa pri zapnutí prístroje nepoškodili.

10) Pripojiť merací obvod na zdroj elektrickej energie sa smie len so súhlasom vyučujúceho!

11)    Po pripojení meracieho obvodu na zdroj elektrickej energie sa obsluha (študenti) môže dotýkať len časti prístrojov, ktoré sú určené na vypínanie, reguláciu a ovládanie.

12)    Zmeny v zapojení obvodu sa môžu vykonávať len po odpojení celého obvodu od zdroja. Ak spolupracuje pri meraní viac osôb, obvod vypne a prepojí vždy len tá istá osoba. Na opätovné zapojenia zdroja k meraciemu obvodu sa musí vždy vyžiadať súhlas vyučujúceho.

13)    V prípade poškodenia prístrojov, ak zapojenie vyučujúci neschválil, musia žiaci škodu nahradiť!

14)    Poruchu, alebo poškodený prístroj nesmú žiaci samostatne odstraňovať, resp. opravovať.

15)  Každý pracovník v elektrotechnickom laboratóriu musí pracovať tak, aby neohrozil vlastnú bezpečnosť a ani bezpečnosť svojich spolupracovníkov. V prípade zistenia poruchy je nevyhnutné okamžite odpojiť merací obvod od elektrického napájacieho zdroja a poruchu oznámiť vyučujúcemu. V prípade potreby sa vypne hlavný vypínač pomocou bezpečnostného tlačidla.

16)    Po skončení merania sa najskôr odpojí napájací zdroj a až potom sa rozpojí merací obvod.

17)    Ak sa pri meraní v obvode nachádzal kondenzátor, je potrebné ho po skončení merania vybiť. Jeho svorky prepojíme rezistorom s odporom 100 až 1000 W (elektrický náboj na kondenzátore môže spôsobiť vážny úraz).

18)    Vidlice prívodných pohyblivých šnúr sa vyťahujú zo zásuvky uchopením za vidlicu (nie za šnúru) tak, aby nedošlo k poškodeniu šnúry alebo zásuvky. Spojovacie vodiče sa vyťahujú uchopením za banánik. Vodiče s očkom sa odpojujú až po uvoľnení svorky.

19)    Pri vzniku požiaru sa musí okamžite vypnúť zdroj elektrickej energie (hlavný vypínač). Požiar v elektrotechnickom laboratóriu sa smie hasiť len vhodným hasiacim prístrojom, ktorý je umiestnený v laboratóriu, nikdy nie vodou.

20)    O každom laboratórnom cvičení sú žiaci povinní viesť záznam. Z nameraných a vypočítaných hodnôt vypracuje každý žiak laboratórnu prácu, ktorú na nasledujúcom cvičení odovzdá. Z meraní, na ktorých žiak chýbal urobí taktiež laboratórnu prácu a v poznámke uvedie od koho prevzal namerané hodnoty.

21)    Po skončení cvičenia vedúci meracej skupiny odovzdá vyučujúcemu meracie prístroje a  pracovisko skupina dá do pôvodného stavu.

22)  V elektrotechnickom laboratóriu s ohľadom na prácu pod napätím a prácu s cennými prístrojmi sú žiaci povinní dodržiavať disciplínu, opatrnosť a  pokyny vyučujúceho!!!

 

Vypracovala: Ing. A. Knutelská




Pre potreby výučby spracoval  Ing. Alexander Žatkovič