Hlavnými predstaviteľmi obvodov na úpravu amplitúdy signálu sú obmedzovače amplitúdy signálu.
Obmedzovače amplitúdy
sú obvody, ktoré na výstupe dávajú signál ohraničený vopred stanovenou hodnotou. Úroveň výstupného signálu nevzrastie nad alebo neklesne pod úroveň prahového napätia obmedzovača ( závisí to len od spôsobu obmedzenia ), bez ohľadu na veľkosť a tvar vstupného napätia.Pomocou obmedzovačov môžeme :
Podľa spôsobu obmedzovania sa rozdeľujú obmedzovače na :
Podľa použitého prvku rozdeľujeme obmedzovač na :
Podľa spôsobu zapojenia použitého prvku poznáme obmedzovače :
Vo všetkých diódových obmedzovačoch zobrazených na obrázkoch vyššie sú použité pasívne amplitúdové diódové diskriminátory, ktorých činnosť sme si vysvetlili na začiatku tejto podtémy o amplitúdových selektoroch. Činnosť jednotlivých obmedzovačov amplitúdy je zjavná z grafov priebehov ich vstupných a výstupných signálov.
V obvodoch obmedzovačov môžeme použiť aj aktívne amplitúdové selektory realizované tranzistormi alebo operačnými zosilňovačmi v úlohe komparátorov. Tie však vzhľadom na veľké zosilnenie slúžia na premenu vstupného signálu na signál pravouhlého ( alebo aspoň lichobežníkového ) priebehu s presne stanovenou veľkosťou amplitúdy výstupného signálu. Použitie majú napríklad už v spomínaných medzifrekvenčných zosilňovačoch prijímačov pre frekvenčnú moduláciu. Pre ukážku sú uvedené dve veľmi jednoduché zapojenia na obrázkoch nižšie.Jednou zo základných charakteristických vlastností doposiaľ spomínaných obmedzovačov amplitúdy je, že vnášajú do výstupného signálu veľké tvarové skreslenie. Existujú aj obmedzovače amplitúdy, u ktorých jednou zo základných požiadaviek je, aby prenášaný signál čo najmenej tvarovo ovplyvňovali, teda nespôsobovali tvarové ( harmonické ) skreslenie s
ignálu. Medzi takéto obvody patria upínacíe obvody a korektory dynamiky.