MERANIE PARAMETROV TRANSFORMÁTORA V ZAPOJENÍ  NAKRÁTKO.


       Meraním nakrátko zisťujeme v transformátore straty nakrátko P1k , napätie nakrátko U1k a účinník nakrátko cosjk. Transformátor môžeme napájať z ľubovoľnej strany, ale najčastejšie ho napájame zo strany vyššieho napätia podľa schémy :

       Pri meraní spojíme všetky výstupné vinutia nakrátko hrubými krátkymi vodičmi a aby sme nemerali aj úbytky napätia vo vodičoch, pripájame voltmeter a napäťovú cievku wattmetra priamo na svorky transformátora.
       Regulačným autotransformátorom AT nastavíme také napätie, pri ktorom tečie primárnym vinutím menovitý prúd I1n. Teda, ak I1k = I1n , potom straty nakrátko P1k a napätie nakrátko U1k ja menovité napätie nakrátko Ukn. Takto získaná hodnota napätia nakrátko U1k, sa často udáva v % voči menovitému napätiu U1n.

    [%]

       Pri meraní príkonu nakrátko P1k meriame vlastne aj straty v prístrojoch , v napäťovej cievke wattmetra a voltmetra :

   [W]

kde     PW ...... je výkon odčítaný na wattmetri
RVW .... je odpor napäťovej cievky wattmetra
RV ...... je odpor voltmetra

       Príkon nakrátko P1k, ktorý transformátor pri meraní nakrátko odoberá zo siete, sa spotrebuje a krytie strát v železe PFe a strát vo vinutiach PCu . Pretože pri meraní nakrátko dosahuje napätie U1k malé hodnoty , je aj sýtenie železa malé a straty v železe sú zanedbateľné. Naopak, straty vo vinutiach sú závislé od štvorca prúdu, ktorý je pri meraní nakrátko veľký a preto považujeme zhruba celé straty nakrátko P1k za straty vo vinutiach ( PCu = R1 . I1k2).
       Niekedy je výhodné poznať priebeh prúdu nakrátko I1k, príkonu nakrátko P1k a účinníka nakrátko cosjk v závislosti od zmeny vstupného napätia U1. V tomto prípade regulačným autotransformátorom nastavujeme postupne také napätia, aby sa pri nich menil prúd primárneho vinutia v rozsahu 0,2 až 1,25 nominálneho prúdu I1n. Pritom zaznamenávame hodnoty napätia, prúdu a príkonu a vypočítame zodpovedajúci účinníka cosjk .

   [°]

       Meranie musí prebiehať čo najrýchlejšie, aby sa vinutia zbytočne neohrievali a nezväčšoval sa tak ich odpor. Chyby metódy spôsobujú odpor voltmetra a napäťová cievka wattmetra. Stlačením Tl1 a Tl2 sa presvedčíme, či chyba prúdu spôsobená odporom voltmetra a napäťovej cievky wattmetra je zanedbateľná (nesmie vzniknúť viditeľná zmena na údaji ampérmetra.)   Pri odčítaní prúdu z ampérmetra stlačíme obidve tlačidlá Tl1 a Tl2 , pri odčítaní príkonu z wattmetra len tlačidlo Tl2 . Z nameraných hodnôt vypočítame ďalšie veličiny uvedené vyššie v teoretickom rozbore.




Pre potreby výučby spracoval   -   Ing. Alexander Žatkovič