Prenosové vlastnosti tranzistora v oblasti vysokých frekvencií výrazným spôsobom ovplyvňuje tiež tzv. Millerova kapacita. Ide o pretransformovanú kapacitu kolektorového priechodu Cj na vstup tranzistora, medzi bázu tranzistora a elektrickú zem. Táto Millerova kapacita spolu s výstupným odporom predchádzajúceho stupňa, napr. generátora, tvorí integračný článok, ktorý výraznou mierou posúva hornú prenosovú medznú frekvenciu fh tranzistora smerom k nižším frekvenciám.
       Pre dôkaz a výpočet tejto Millerovej kapacity použijeme zapojenie jednoduchého zosilňovača s unipolárným tranzistorom na obrázku 6. ( je to výhodnejšie, pretože prúd do hradla iG = 0 mA.)
Pre obvodové veličiny na obrázku môžeme písať :
Prúd i2 cez kapacitu Cj určíme z rovnice :
Prúd i1 dostaneme dosadením prúdu i2 do už spomínanej rovnice :
Po dosadení výrazu za i1 do rovnice pre vstupnú impedanciu Zvst dostaneme výslednú rovnicu :
       Z výslednej rovnice vidíme, že vstupná impedancia má kapacitný charakter a kapacita C', ktorá je "pripojená" na vstup je ( 1- Au ) - krát väčšia ako kapacita kolektorového priechodu Cj.
[ Poznámka : výraz ( 1 - Au ) je v konečnom dôsledku číslo kladné, pretože napäťové zosilnenie Au tranzistora v zapojení SE má zápornú hodnotu. [ ]
       Pri použití bipolárneho tranzistora, z dôvodu nenulového prúdu do bázy tranzistora, by sme získali zložitejší výraz pre vstupnú impedanciu Zvst, no vyššie odvodené skutočnosti pre unipolárny tranzistor sú aplikovateľné aj pre bipolárny tranzistor.
       Millerova kapacita má v bežných zosilňovačoch nežiaduce účinky, no existujú aj aplikácie, kde sa práve táto kapacita využíva. Na princípe pôsobenia Millerovej kapacity sú realizované niektoré typy filtrov alebo generátorov striedavých signálov, napr. pílovitého priebehu.
Rozbor vlastností zosilňovača s rc väzbou pre vysoké frekvencie |