Budeme opäť vychádzať zo schémy na obrázku 1., kde sú nakreslené prvé dva tranzistorové stupne viacstupňového zosilňovača aj s väzobnými kapacitami, z admitančných rovníc náhradnej schémy a rovnice 1. pre výstupný obvod prvého stupňa zosilňovača.
Admitančné rovnice náhradnej schémy : |
i1 = y11.u1 + y12.u2 |
i2 = y21.u1 + y22.u2 |
Rovnica 1. pre výstupný obvod prvého stupňa zosilňovača za predpokladu, že y12 = 0 :
kde
       Pri rozbore vlastností zosilňovača v oblasti nízkych frekvencií budeme musieť brať do úvahy aj kapacity CV1 , CV2 a CE1 , pretože ich reaktancie pre dané frekvencie nadobúdajú už merateľné hodnoty. Pre napätia u1 a ug platí, že ug > u1. Po zohľadnení týchto skutočností môžeme nakresliť admitančnú náhradnú schému prvého stupňa zosilňovača pre oblasť nízkych frekvencií tak, ako to je na obrázku 3.
       Rozbor vplyvu týchto kapacít na prenosové vlastnosti prvého zosilňovacieho stupňa nebudeme robiť naraz pre všetky tri kapacity, ale postupne. Vždy budeme sledovať vplyv len jedne kapacity, ktorej reaktancia pri nízkych frekvenciách bude merateľná a ostatné dve budeme považovať za tak veľké, že ich reaktancie na sledovaných frekvenciách nebudú merateľné (budú predstavovať skrat.)
       Rozbor začneme vstupným obvodom zosilňovača, ktorý je tvorený kondenzátorom CV1 a vstupným odporom tranzistora T1, ktorý si súhrne označíme ako RB1. Kondenzátory CV2 a CE1 sa neuplatnia, pre dané frekvencie budú predstavovať skrat.
       Pre napäťový prenos na nízkych frekvenciách Aud pre prvý stupeň zosilňovača, u ktorého sa uplatní vplyv kapacity CV1 môžeme z rovnice 1. odvodiť a napísať vzťah :
       Ako zo vzťahov vidíme, napäťový prenos Aud je frekvenčne závislý. Je to z dôvodu toho, že kondenzátor CV1 a vstupný odpor tranzistorového stupňa s tranzistorom T1 predstavujú napäťový delič v tvare derivačného článku. Viac ako určenie napäťového prenosu Aud je pre nás dôležitejšie určenie medznej frekvencie tohto článku. Medznú frekvenciu fd1 tohto článku vieme vypočítať zo vzťahu :
|
||
(Pre odvodenie vzťahu napäťového prenosu Aud a medznej frekvencie fd1 klikni na šípku vpravo .) |
Kondenzátor CV1 a vstupná impedancia tranzistorového stupňa s tranzistorom T1 predstavujú napäťový delič, na vstupe ktorého je napätie generátora ug a na výstupe napätie u1. Napätie u1 vypočítame zo vzťahu : pričom čiarkované vodivosti . Po úprave dostávame : Súčet vstupných vodivostí v menovateli môžeme nahradiť výslednou vodivosťou GB1 : a rovnicu pre napätie u1 môžeme napísať v tvare : Takto vyjadrené napätie u1 dosadíme do rovnice (1) výstupného obvodu zosilňovača. Rovnica 1. výstupného obvodu pre nízke frekvencie má potom tvar: Z tejto rovnice vyjadríme napäťový prenos Aud pre nízke frekvencie:        V rovnici predstavuje výraz napäťový prenos zosilňovača pre stredné frekvencie AUS. Keď nahradíme výslednú vstupnú vodivosť GB1 zosilňovača jeho výsledným vstupným odporom RB1 - , môžeme napäťový prenos zosilňovača pre nízke frekvencie napísať v tvare: Ako z rovnice vidno, výsledný prenos je frekvenčne závislý a má svoju reálnu a imaginárnu zložku, ide teda o komplexné číslo. Jeho absolútnu hodnotu určíme zo vzťahu: Keďže dolná medzná frekvencia fd1 je definovaná ako frekvencia, pri ktorej zosilnenie Aud klesne o 3dB, to je na , potom: |
Ako vidno z výsledného vzťahu, dolná medzná frekvencia fd1 je nepriamo úmerná časovej konštante t1 vstupného väzbového člena RB1 , CV1 , pretože :
       Všimnime si teraz výstupný obvod prvého stupňa zosilňovača s tranzistorom T1. Na výstupe tranzistorového stupňa s T1 je kondenzátor CV2 , ktorého vplyv na prenosové vlastnosti v oblasti nízkych frekvencií určíme z náhradnej admitančnej schémy nakreslenej na obrázku 4.
       Ako zo schémy vidno, prenosové vlastnosti sú okrem väzobného kondenzátora CV2 ovplyvňované aj celkovým výstupným odporom Rvýst1 tranzistorového stupňa s T1 a celkovým vstupným odporom Rvst2 nasledujúceho stupňa s tranzistorom T2. Pre tieto obvodové prvky platí :
       Pre náš prípad je celkový odpor obvodu sériovou kombináciou výstupného odporu Rvýst1 a vstupného odporu Rvst2. Tým dostaneme časovú konštantu t2 medzistupňového väzbového obvodu.
Dolnú medznú frekvenciu fd2 medzistupňového väzbového obvodu vypočítame zo vzťahu:
       Prvý tranzistorový stupeň má ešte jeden frekvenčne závislý obvod a to v emitore tranzistora T1. Tento obvod je zložený z kondenzátora CE1 a paralelnej kombinácie rezistora RE1. Pri posudzovaní vplyvu emitorového kondenzátora CE1 musíme vychádzať z náhradného modelu tranzistora pre striedavé signály zjednodušeného a odvodeného z Ebers-Mollovho modelu bipolárneho tranzistora. Tento náhradný obvod sa nazýva T-model bipolárneho tranzistora. Schéma je na obr. 5.
       Odpor rezistora rE1 v náhradnom obvode predstavuje odpor polovodiča, ktorý tvorí emitor v tranzistore. Jeho veľkosť závisí od veľkosti jednosmerného prúdu IE1 , teda rE1 ~ IE1 , pokiaľ zosilňovaný striedavý signál má malú amplitúdu. Takže, ak si teraz zoberieme prvý stupeň zosilňovača, budeme pri riešení vplyvu kapacity CE1 na prenosové vlastnosti tohto stupňa musieť uvažovať aj vnútorný odpor emitora rE1 a zároveň aj odpor rezistora RE1 zapojeného v emitorovom obvode zvonka.
       Pre ilustráciu si predstavme, že RK1 = 500 W RE1 = 50 W , CE1 = 50 mF a prúd IE1 = 9 mA. Potom výsledný priebeh zisku au prvého stupňa nášho zosilňovača je na nasledujúcom obr. 6. Samozrejme, predpokladáme, že kapacity kondenzátorov CV1 a CV2 sú tak veľké, že neovplyvňujú prenosové vlastnosti zosilňovača na nízkych frekvenciách.
       Ako z grafu vidno, charakteristika má dva body so zmenou zisku au o ± 3 dB voči jeho ustálenej hodnote. Obidva tieto body nazývame dolné medzné frekvencie. Dolná medzná frekvencia fdE11 , určuje pokles zisku au zosilňovača z jeho maximálnej hodnoty, u nás 38,7 dB na stredných frekvenciách, o -3 dB pri poklese frekvencie f smerom k nízkym frekvenciám. Hodnotu dolnej medznej frekvencie fdE11 ovplyvňuje a určuje v maximálnej miere vnútorný odporu emitora rE1. Pre náš prípad má dolná medzná frekvencia fdE11 hodnotu približne 900 Hz.
       Dolná medzná frekvencia fdE12 určuje nárast zisku au zosilňovača z jeho minimálnej hodnoty, u nás 15,7 dB na nízkych frekvenciách, o +3 dB pri náraste frekvencie f smerom k stredným frekvenciám. Hodnotu dolnej medznej frekvencie fdE12 určuje hodnota odporu vonkajšieho rezistora RE1. Pre náš prípad má dolná medzná frekvencia fdE12 hodnotu približne 63 Hz.
       Pre posudzovanie prenosových vlastností zosilňovača ako celku je dôležitou dolná medzná frekvencia fdE11 , pretože práve táto frekvencia určuje dolnú hraničnú frekvenciu prenášaného frekvenčného pásma B-3 zosilňovača.
Dolnú medznú frekvenciu fdE11 pre emitorový obvod určíme zo vzťahu :
a dolnú medznú frekvenciu fdE12 pre emitorový obvod určíme zo vzťahu :
       Ako vieme z Elektroniky pre 2.ročník, so znižujúcim sa kmitočtom impedancia ZP paralelnej kombinácie kondenzátor-rezistor narastá. Ak použijeme všeobecne platný, zjednodušený vzťah pre výpočet napäťového zosilnenia AU jednotranzistorového stupňa zapojeného so spoločným emitorom a aplikujeme ho pre náš prípad, dostaneme :
Z rovnice je zrejmé, že s nárastom impedancie ZE1 , pri konštantnom odpore rezistora RK1 , napäťové zosilnenie AU klesá.
       Ako sme si ukázali v predchádzajúcom rozbore, vstupný obvod, výstupný obvod a tiež emitorový obvod prvého zosilňovacieho stupňa môže mať svoju vlastnú dolnú medznú frekvenciu fd, ktorú si vieme nastaviť voľbou vhodných veľkostí kapacít kondenzátorov a odporov príslušných rezistorov, poprípade impedancií. Ak si však určíme pre všetky tri obvody tú istý dolnú frekvenciu fd , výsledný útlm na tejtofrekvencii od vstupu po výstup jednotranzistorového stupňa nebude 3 dB, ako sme pre jednotlivé obvody vypočítali, ale 3 + 3 + 3 = 9 dB. Preto sa v praxi pre zvolenú dolnú medznú frkvenciu fd síce vypočítajú kapacity kondenzátorov CV1, CV2 a CE1, ale do obvodu sa podľa výpočtu najčastejšie zapája len vstupný kondenzátor CV1 a u zvyšných kondenzátorov sa kapacita zvýši 10 aj viac krát. Tým zabezpečíme, že pri danej medznej frekvencii fd bude mať zosilňovací stupeň útlm veľmi blízky trom decibelom.
Vlastnosti zosilňovača s RC väzbou pre stredné frekvencie | Vlastnosti zosilňovača s RC väzbou pre vysoké frekvencie |